Quantcast
Channel: informacje z tematu: Marta Skrzypczyk | portalspozywczy.pl
Viewing all 112 articles
Browse latest View live

Biznes i technologie - innowacje w zarządzaniu przedsiębiorstwem branży FMCG

$
0
0
Innowacje są kluczowe dla długotrwałego rozwoju i podnoszenia konkurencyjności polskiego sektora spożywczego, jednak w niektórych branżach czy konkretnych przypadkach mogą zaszkodzić. Rodzimy sektor spożywczy znacznie zmienił się od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, a jeśli chcemy w najbliższych latach pozostać konkurencyjni na rynku unijnym, musimy stawiać już nie tylko na modernizację, ale też na innowacje produktowe i procesowe. Warto również inwestować w zintegrowanie łańcucha dostaw oraz optymalizować koszty związane z energią elektryczną - to najważniejsze wnioski płynące z panelu Biznes i technologie - innowacje w zarządzaniu przedsiębiorstwem branży FMCG , który odbył się we wtorek w ramach VI Forum Rynku Spożywczego i Handlu.

Prawdopodobne jest pogorszenie wyników mleczarstwa w Polsce

$
0
0
W 2013 roku wyniki sektora mleczarskiego były pochodną bardzo dobrej koniunktury na globalnym rynku mleka nakręcanej z jednej strony wysokim popytem na artykuły mleczne zgłaszanym przez Rosję i Chiny a problemami z podażą mleka z drugiej strony - powiedziała w rozmowie z serwisem portalspożywczy.pl Marta Skrzypczyk z Departamentu Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych w BGŻ SA.

Wysokie ceny mleka utrzymają się do końca roku

$
0
0
Od początku bieżącego roku utrzymują się spadkowe tendencje cen skupu mleka, wywołane przede wszystkim dużym wzrostem produkcji w kraju, jak i na świecie. Niemniej, surowiec nadal jest rekordowo drogi i oczekujemy, że wysokie ceny utrzymają się przez cały 2014 rok - choć będę niższe niż w II połowie 2013 roku - powiedziała w rozmowie z serwisem portalspożywczy.pl Marta Skrzypczyk z Departamentu Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych w BGŻ SA.

Rośnie eksport polskich produktów mleczarskich

$
0
0
Eksport polskich produktów mleczarskich w I kwartale 2014 roku był wyższy o 30 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2013 r. - poinformowała Marta Skrzypczyk z BGŻ. Wartość wysłanych w u.br. za granicę artykułów mleczarskich wyniosła 1,7 mld euro.

Producenci żywności korzystają na spadkach cen cukru

$
0
0
Na niższych cenach słodkiego surowca korzystają na razie przede wszystkim producenci żywności. Na tańsze przetwory czy słodycze konsumenci muszą jeszcze poczekać - pisze Dziennik Gazeta Prawna .

Branżę mleka czeka burzliwy okres

$
0
0
Rynek mleka to jeden z tych sektorów, które szczególnie odczuły wprowadzenie rosyjskiego embarga na produkty z Polski. Spadek cen surowca dla producentów, czy ograniczenie kanałów eksportowych u przetwórców to niestety nie wszystkie bolączki branży. Swoje robią niekorzystne przepisy unijne, które nie pozwalają choćby na załagodzenie trudnej sytuacji na rynku. Ministerstwo rolnictwa już zapowiedziało pomoc. Niewiadomą jest jednak termin jej uruchomienia.

Ceny mleka i serów będą spadać. To efekt embargo

$
0
0
Produkcja mleka rośnie zarówno na świecie, u głównych eksporterów przetworów mleczarskich, jak i w Polsce. Analitycy szacują, że w br. produkcja mleka w większości państw wzrośnie o ok. 5 proc., co na rynku mleka jest wzrostem znaczącym. Embargo ze strony Rosji i zmniejszenie popytu w Chinach przekładają się na niższe ceny w skupie. Zaowocuje to obniżkami w sklepach.

Ciemne chmury nad branżą mleczarską

$
0
0
Bieżący rok jest dla mleczarzy wyjątkowo trudny. Na rosyjskie embargo nałożyły się dwucyfrowe spadki cen produktów. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach nie ma co liczyć na poprawę - czytamy w Pulsie Biznesu .

W pierwszej połowie 2015 r. ceny żywności będą spadać

$
0
0
W grudniu ceny produktów spożywczych były o ok. 2 proc. niższe niż przed rokiem. Podobne prognozy dotyczą pierwszych miesięcy 2015 roku. Tańsze będą owoce, warzywa, mięso oraz przetwory mleczarskie. W II połowie roku dużo będzie zależeć od zbiorów oraz sytuacji na wschodzie Europy i ewentualnego utrzymania rosyjskiego embarga.

Sytuacja na rynku mleczarskim poprawi się w drugiej połowie roku

$
0
0
Biorąc pod uwagę nagromadzone zapasy przetworów mleczarskich oraz wciąż wysoką produkcję mleka, oczekujemy, że najbliższych miesiącach utrzymywać się będzie presja na obniżki globalnych cen artykułów mlecznych, a tym samym także krajowych cen zbytu i skupu mleka. Znaczącej poprawy sytuacji spodziewamy się dopiero w II połowie 2015 roku - mówi Marta Skrzypczyk, koordynator zespołu analiz sektora rolno-spożywczego i analityk rynku mleka w banku BGŻ.

Mimo spadków cen, rok 2014 nie był zły dla mleczarstwa

$
0
0
Cały 2014 rok charakteryzował się systematycznym spadkiem cen zbytu większości artykułów mlecznych oraz cen skupu mleka. Niemniej, występowały duże różnice pomiędzy poszczególnymi segmentami produktów. Co więcej, pod koniec ubiegłego roku ceny skupu były nadal o około 9 procent wyższe niż średnia z lat 2009-2013 - mówi serwisowi portalspożywczy.pl Marta Skrzypczyk, koordynator zespołu analiz sektora rolno-spożywczego i analityk rynku mleka w banku BGŻ.

Zniesienie kwotowania będzie dobre dla spółdzielni mleczarskich

$
0
0
Naszym zdaniem jest duże prawdopodobieństwo, że zniesienie kwotowania przełoży się pozytywnie na sektor mleczarski, w tym na działające w nim spółdzielnie – powiedziała w rozmowie z serwisem portalspożywczy.pl Marta Skrzypczyk z Departamentu Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych w BGŻ SA.

Światowy rynek mleczarski jest teraz zmienny i nieprzewidywalny

$
0
0
2015 rok charakteryzuje się dużą zmiennością i nieprzewidywalnością cen. Jeszcze w lutym i marcu br. obserwowano wzrosty cen artykułów mleczarskich na rynkach światowych oraz w przypadku niektórych produktów również w Polsce. Niemniej, w kwietniu br. zaczęły one ponownie spadać – powiedziała w rozmowie z serwisem portalspożywczy.pl Marta Skrzypczyk z Departamentu Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych w BGŻ SA.

Ekspert: Kondycja firm mleczarskich powinna się poprawić

$
0
0
2014 rok był dość trudny dla krajowego sektora mleczarskiego, szczególnie dla firm nastawionych na produkcję mleka w proszku, masła czy serów. Jednocześnie, ze względu na przewidywane ożywienie po stronie popytu oraz niższe niż w 2014 roku koszty produkcji (ceny skupu mleka) kondycja przedsiębiorstw mleczarskich powinna się poprawiać – powiedziała serwisowi portalspożywczy.pl Marta Skrzypczyk z Departamentu Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych w BGŻ SA.

Mleczarze powinni szukać swojej szansy na rynkach Azji Południowo-Wschodniej

$
0
0
Zdaniem ekspertów BZ WBK wiele wskazuje na to, że na tradycyjnych, pozaunijnych rynkach zbytu dla Polski, tj. krajach Bliskiego Wschodu, WNP i Afryki Północnej popyt nie będzie rósł wystarczająco szybko, aby całkowicie zagospodarować nadwyżki mleka, jakie pojawią się w UE po zniesieniu kwot. W tej sytuacji, poza oczywistą współpracą z Chinami, warto zintensyfikować działania prowadząc e do wzrostu wysyłek do największych krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Polski eksport spożywczy wciąż będzie rósł, ale trochę wolniej

$
0
0
Analitycy Banku Zachodniego WBK spodziewają się lekkiego obniżenia dynamiki wzrostu polskiego eksportu rolno-spożywczego. Marta Skrzypczyk, koordynatorka analityków sektora rolno-spożywczego w BZ WBK ocenia, że już w drugiej połowie 2015 roku 6-procentowa dynamika eksportu, notowana na początku roku, nieznacznie wyhamuje, głównie ze względu na oczekiwany spadek dynamiki wzrostu eksportu zbóż.

Spożywczy eksport z USA będzie konkurencją dla polskich producentów?

$
0
0
Negocjacje umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, tzw. TTIP, wciąż trwają. Kwestie dotyczące branży rolno-spożywczej, zgodnie z uzgodnionym harmonogramem, mają być poruszane dopiero pod sam koniec procesu negocjacyjnego. Niektórzy przedstawiciele branży obawiają się, że w związku z tym spożywka może zostać sprzedana , przykładowo za korzystniejsze uzgodnienia w energetyce. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Chiny, pomimo zawirowań, pozostaną atrakcyjne dla polskich eksporterów

$
0
0
- W perspektywie średniookresowej Państwo Środka pozostanie atrakcyjnym rynkiem zbytu dla polskich przetwórców. Wszelkie zawirowania o charakterze politycznym czy gospodarczym mogą chwilowo zakłócić wymianę handlową, niemniej nie zmienią kierunku przemian - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Marta Skrzypczyk, koordynator analityków sektora rolno-spożywczego w Banku Zachodnim WBK.

Eksport żywności w 2015 r. może wzrosnąć nawet 6,5 proc.

$
0
0
Z szacuków analityków rynku rolno-spożywczego Banku Zachodniego WBK wynika, że eksport sektora rolno-spożywczego w tym roku może wzrosnąć o 5-6,5 proc. r/r i osiągnąć wartość nawet 23,3 mld euro. Dynamika z I półrocza na poziomie 6 proc. obniży się w II półroczu do 4-5 proc. za sprawą spadku tempa eksportu zbóż.

Pora na zagraniczne inwestycje polskich firm spożywczych

$
0
0
Zdaniem Marty Skrzypczyk, koordynatora analityków sektora rolno-spożywczego w Banku Zachodnim WBK, nadeszła już pora na to, aby polscy producenci żywności decydowali się na bezpośrednie inwestycje w innych krajach. W Polskiej ekspansji na inne rynki wciąż absolutnie dominuje eksport, mniejszą rolę odgrywają przejęcia obcych firm, a bezpośrednie inwestycje spotykamy niezmiernie rzadko.
Viewing all 112 articles
Browse latest View live